top of page
strafor güneş sistemi

Uzay Küresi Güneş sistemi Modeli Yapım Kiti

   Bu atölye çalışmamızda strafor toplar ile demir çubuk ve aparatların montajını gerçekleştirip, akrilik boya ile Güneş Sistemimizi renklendiriyoruz.

Kazanımlar; Öğrenci gezegenlerin boyutlarını, uzaklıklarını ve sıralamayı diğer özelliklerini öğrenip pekiştiriyor. montajı sırasında el becerisini geliştiriyor ve çeşitli renkleri kullanarak kendi yaracılığını ortaya çıkarıyor.

İki Farklı model mevcut;

1. modelimiz Güneş sistemi ( 8 gezegen ve Güneş )

2. Modelimiz Dünya, Ay ve Güneşten oluşan üçlü Sistem. 

strafor solar system
Galileoskop atölye uygulaması

Uzay Küresi Galileoskop Yapim Kiti

   Bu atölye çalışmamızda cam mercekler ve pcv boruları kullanarak Galileo'nun 400 yıl önceki teleskobunu modelliyoruz, renkli eva gibi materyaller ile süsleyerek basit bir teleskop yapiyoruz. Bu uygulama öncesinde öğrencilere teleskop çeşitleri ve çalışma prensiplerini anlatıp uygulama aşamasına geçiyoruz.

Kazanımları; Öğrenci teleskoplar hakkında bilgi sahibi olurken, çalışma prensiplerini öğreniyor. Uygulama esnasında el becerisi geliştiriyor ve arkadaşları ile yardımlaşarak işbirliğini ve sosyal ilişkilerini geliştiriyor.

Galileoskop
Takımyıldızı dürbünü

Takımyıldızı Dürbünü-Projeksiyonu Yapim Kiti

   Bu atölye çalışmamızda pcv boru, mukavva, takımyıldızı çıktısı ve eva el iş kağıtları gibi süsleme materyalleri kullanarak dürbünü oluşturulmakta. Öğrenci pcv borunun açık ucandan ışığa doğru baktığı zaman seçtiği takımyıldızının şeklini görecektir, karanlık bir ortamda içine el feneri ya da telefon flaşı kullanarak duvara takımyıldızının desenini yansıtıp, takımyıldızı projeksiyonuna dönüştürmüş olacak. Bu çalışmamız da öğrenciye yıldızlar hakkında bilgiler verilirken, eski insanların bu yıldızları neden ve nasıl grupladığı ve nasıl faydalandıkları aktarılacak.

Takımyıldızı Dürbünü atölyesi
bottom of page